Воєнний стан: ТОП 6 загроз для аграрного сектору за версією Міністерства АПК | Зерновик - ZERNOVIK.СOM
Завантаження...
Ви тут:  Головна  >  Новини  > 

Воєнний стан: ТОП 6 загроз для аграрного сектору за версією Міністерства АПК

Автор   /  27/11/2018  /  

В Міністерстві АПК проаналізували можливі загрози для аграрної галузі України через ескалацію конфлікту в Азовському морі та, відповідно, введення режиму воєнного стану( далі- ВС) в 10 областях, повідомляє перший заступник Міністра АПК Максим Мартинюк.

 «Складові будуть змінюватися відповідно до розвитку ситуації, все нижченаведене – попередні прогнози та оцінки», — йдеться в повідомленні

Отже, ризики та ступінь їх впливу на аграрну галузь України:

#1. Обсяги перевалки через порти в місті Бердянськ та Маріуполі можуть бути вимушено скорочені, а потоки перенаправлені в порти Одеси. Ступінь впливу: середній.

«В минулому році через порти Азова було експортовано біля 5% від загального експорту зерна. Це багато, але період надвисокої місячної інтенсивності експорту в цьому сезоні ми уже проходимо, тож навіть враховуючи певні нюанси роботи Укрзалізниці, великих проблем від можливої концентрації експортних потоків ми не очікуємо. Місяць тому було б набагато складніше», — розповідає Мартинюк.

#2. Загально-транспортні. Режим ВС охоплює всі портові області країни і, згідно припущень, може позначитися на роботі експортної інфраструктури.

«Крім того, з’являється фактор непереборного впливу – «військова потреба», якій буде підкорюватись транспорт, зокрема пріоритет у постачанні вагонів, подачі тяги тощо буде у військових вантажів. Ступінь впливу: залежатиме від злагодженої роботи транспортної інфраструктури»,- пише замміністра.

#3. Юридичні, пов’язані із виконанням зовнішніх контрактів та визначенням форс-мажору. Ступінь впливу: середній.

«Юристи сходяться на думці, що застосування форс-мажору в разі ВС є імперативним, але практика залежить від того, як був цей пункт виписаний в конкретному контракті. Ніхто із свідомих гравців ним не зловживатиме, оскільки на кону репутація і компанії, і країни в цілому як надійного постачальника. Станом на вчорашній вечір відвантаження відбувалися в штатному режимі. Крім того, навіть статус «Force Majeure» не скасовує контракт, а лише зміщує строки виконання зобов’язань по ньому», — йдеться в повідомленні.

#4. Глобальні цінові. Ступінь впливу: мінімальний.

«Власне, не ризик в прямому розумінні, але можливість коливань цін як реакція на ескалацію конфлікту – аспект, який треба врахувати. На вчорашній біржовій сесії коливання ціни на пшеницю були в межах 1%, сьогоднішня сесія буде більш показова, але навряд чи суттєво інша»,- пояснив Мартинюк.

#5. Зростання ціни фрахту.

«Можливе, але в незначному обсязі і точно не в короткостроковій перспективі, оскільки судна фрахтуються із великим часовим лагом. Сподіваймося, що через місяць фактор «ВС» уже не буде актуальним».

#6. Зростання страхових премій.

«Аргументи ті самі, що й пунктом вище. Страхові компанії найімовірніше закладуть додаткові ризики при страхуванні операцій в портах Азовського моря».

Також, перший заступник міністра зазначив, що ризики продовольчого характеру для внутрішнього ринку, зокрема для 10 областей із ВС, відсутні. Так як, пропозиція основних продуктів харчування значно перевищує прогнозований попит, а більшість областей, в яких введено ВС, є профіцитними.

Зокрема, Мартинюк додав, що Мінагрополітики готове долучитися до вирішення всіх питань, що можуть виникнути в учасників агроринку в зв’язку із введенням воєнного стану, так само як і будь-яких інших.



Вам також може сподобатись...

В Київській області з цукрового жому вироблятимуть біогаз

Прочитайте більше →