Опублікований рейтинг боргів українських агрохолдингів | Зерновик - ZERNOVIK.СOM
Завантаження...
Ви тут:  Головна  >  Бізнес  > 

Опублікований рейтинг боргів українських агрохолдингів

Автор   /  04/10/2018  /  

У серпні 2018 агрохолдинг «Мрія» завершив реструктуризацію боргу. В результаті його загальна боргове навантаження знизилася з $ 1,1 млрд до $ 309,5 млн. БізнесЦензор дізнався, яке боргове навантаження у інших великих аграрних компаній.

В Україні практично всі великі агрохолдинги мають борги. Це не завжди погано, адже кошти залучаються на розвиток бізнесу. Важливіше суми боргу — його відношення до EBITDA.

EBITDA (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization) — прибуток до вирахування податків, відрахувань на амортизацію та відсотків по кредитах. Також цей аналітичний показник називають «доподатковий прибуток». Він є індикатором платоспроможності компанії і здатності погасити борги.

Ті компанії, у яких цифра боргу становить не більше трьох показників EBITDA, вважаються здатними впоратися з борговим навантаженням. Якщо це співвідношення перевищує 4-5, то у компанії, ймовірно, проблеми з погашенням боргів. Залучити додаткові позикові кошти для неї буде проблематично.

Інформацію про фінансові показники компаній Kernel (за 2017 маркетинговий рік), МХП, Астарта, IMC, AgroGeneration і Агротон (за 2017 календарний рік) БізнесЦензору надав аналітик Concorde Capital Андрій Передерей.

Інформацію про компанії UkrLandFarming БЦ взяв з повідомлення агентства «Інтерфакс-Україна», яке посилається на фінзвіт компанії.

У даному рейтингу компанії розташовані по величині земельного банку.

Фото: Олег Бахматюк

UkrLandFarming

Власник: Олег Бахматюк.

Земельний банк: 570 тис. га.

EBITDA: € 91 млн.

Чистий борг: $ 1,68 млрд.

Співвідношення чистий борг / EBITDA: 15,8

За словами Олега Бахматюка, в лютому 2018 року показник EBITDA склав $ 200 млн. Але навіть при таких цифрах співвідношення EBITDA до боргу становить 8,4, що критично для компанії.

Фінансові проблеми компанії тривають вже давно. У серпні 2018 року UkrLandFarming і державний «Ощадбанк» почали процедуру врегулювання питання з погашенням боргу в розмірі $ 100 млн.

Крім того, визнані неплатоспроможними банки Бахматюка ( «Фінансова ініціатива» і «VAB Банк») заборгували Фонду гарантування вкладів і НБУ 19 млрд. грн.

Загальна заборгованість перед кредиторами — близько $ 1,9 млрд. Найбільші кредитори — Укрексімбанк, Райффайзенбанк Аваль, УкрСиббанк і Deutsche Bank / Сбербанк. Ведуться переговори про реструктуризацію з зовнішніми кредиторами.

У 2014-2017 роках компанія виплатила $ 507 млн ​​боргів.

Фото: Веревський Андрій

Кернел

Власник: Андрій Веревський

Земельний банк: 560 тис. га.

EBITDA: $ 319,2 млн.

Чистий борг: $ 612,4 млн.

Співвідношення чистий борг / EBITDA: 1,92.

На початку 2017 року найбільший виробник соняшникової олії в світі розмістив п’ятирічні єврооблігації на $ 500 млн. Організаторами розміщення виступили JP Morgan і ING Bank. Цінні папери «Кернела» забезпечені гарантіями дочірніх підприємств холдингу.

З коштів, залучених при розміщенні єврооблігацій, $ 130 млн буде інвестовано в будівництво найбільшого в Україні заводу з переробки олійних культур в Старокостянтинівському районі Хмельницької області.

В кінці 2017 року «Кернел» залучив синдикований кредит на $ 200 млн на 3 роки у європейських банків.

Згідно з повідомленням компанії на сайті Варшавської фондової біржі, трирічна відновлювальна кредитна лінія буде використовуватися для фінансування оборотного капіталу в сфері виробництва соняшникової олії.

Миронівський Хлібопродукт

Власник: Юрій Косюк.

Земельний банк: 370 тис. га.

EBITDA: $ 455 млн.

Чистий борг: $ 1,1 млрд.

Співвідношення чистий борг / EBITDA: 2,59.

Агрохолдинг має істотний борг, але хороша кредитна історія дозволять компанії домовлятися з кредиторами.

Так, 21 вересня МХП звернувся до власників випущених єврооблігацій з погашенням в 2020 році з проханням змінити умови боргу з погашенням в 2024 і 2026 роках. За згоду Косюк готовий заплатити $ 5 за кожні $ 1 тис. За номінал єврооблігацій.

У 2017 і 2018 році МХП вже пропонував власникам єврооблігацій-2020 викуповувати їх, одночасно пропонуючи до розміщення нові єврооблігації з погашенням відповідно в 2024 і 2026 роках.

Крім того, розмір боргу агрохолдингу пов’язаний з великою кількістю фінансуються інвестиційних проектів. Наприклад, будівництво біогазового комплексу на Вінницькій птахофабриці.

Під цей проект Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) надав агрохолдингу кредит в розмірі 25 млн. євро.

Сьогодні МХП є найбільшим виробником і експортером курятини в Україні. У 2017 році підприємства Косюка отримали 1,4 млрд. грн дотацій, що склало 42% від загальної суми для аграріїв. Цього року його Вінницькій птахофабриці вже нараховано 187 млн. ​​грн. бюджетних дотацій.

Фото: Віктор Іванчик

Астарта-Київ

Власник: Віктор Іванчик.

Земельний банк: 250 тис. га.

EBITDA: $ 133,9 млн.

Чистий борг: $ 263,9 млн.

Співвідношення чистий борг / EBITDA: 1,97.

У квітні 2018 Міжнародна фінансова корпорація IFC, яка є членом групи Світового банку, схвалила агрохолдингу довгостроковий кредит на суму до $ 30 млн.

Співвідношення чистого боргу до EBITDA говорить про те, що агрохолдинг залучає кошти на розвиток бізнесу і не має проблем з погашенням боргів.

«Астарта» — найбільший виробник і експортер цукру в Україні. Частка компанії в загальному виробництві становить 22%. Крім виробництва цукру, «Астарта» спеціалізується на вирощуванні зернових і олійних культур, молока і м’яса, а також, переробці сої та виробництві біогазу.

ІМК

Власник: Олександр Петров.

Земельний банк: 129,6 тис. га.

EBITDA: $ 37,8 млн.

Чистий борг: $ 47 млн.

Співвідношення чистий борг / EBITDA: 1,24

У 2017 ІМК перший раз заплатила дивіденди інвесторам в розмірі 1,66 млн євро.

З 2014 по 2017 агрохолдинг зміг скоротити борг з $ 130 млн. до $ 64 млн., виплачуючи більше $ 20 млн. тіла боргу щорічно.

На даний момент, ІМК продовжує скорочувати борг. Протягом липня-серпня 2017 року агрохолдинг здійснив рефінансування кредитів на $ 20 млн.

Позикові кошти спрямовуються на операційну діяльність в рослинництві та молочному тваринництві.

AgroGeneration

Власник: французький бізнесмен Шарль Бегбедер.

Земельний банк: 120 тис. га.

EBITDA $ 8 млн.

Чистий борг: $ 54,6 млн.

Співвідношення чистий борг / EBITDA: 6,83

Результати AgroGeneration в 2017 році були неоднозначними. Несприятливі погодні умови і низькі ціни вплинули на скорочення EBITDA на половину і наростили збиток.

Незважаючи на це, агрохолдинг сформував готівковий потік для покриття капітальних витрат, які в основному були спрямовані на сільськогосподарське обладнання.

На забезпечення сезону врожаю-2018 АgroGeneration залучила $ 35 млн. від «Альфа-банку» і $ 10 млн. за договором на передоплату за майбутній урожай зі швейцарською сільськогосподарською трейдинговою і логістичною компанією Quadra Commodities.

Агротон

Власник: Юрій Журавльов.

Земельний банк: 110 тис. га.

EBITDA: $ 10,7 млн.

Чистий борг: — $ 10,2 млн.

Співвідношення чистий борг / EBITDA: -0,95

Негативне значення чистого боргу означає те, що «Агротон» практично не має боргових зобов’язань. Для кредитних організацій це добре, адже немає ризиків невиплат.

За словами аналітика Concorde Capital, «Агротон» міг легко погасити чистий борг на дату звітності. Погашення могло не відбутися з кількох причин. Перша — дата погашення за договором пізніше і на даний момент вигідніше платити відсотки, ніж гасити борг заздалегідь. Друга — гроші могли піти на посівну, щоб потім не брати на неї новий кредит.

В цілому, боргове навантаження вищеперелічених агрохолдингів, крім UkrLandFarming і AgroGeneration, в рамках допустимої. Не дивлячись на великий борг того ж «Кернел», МХП або «Астарти», ковенанти стоять не вище 3.

Про автора

Зерновик - той хто працює з зерновими культурами.Вам також може сподобатись...

Фермери завадили вивезенню їхнього зерна з елеватора Ера Грейн

Прочитайте більше →