«Соєві правки» призвели до скорочення посівних площ сої на 14,5%. Експерти прогнозують зменшення експортної виручки на 5,7 млрд. грн. | Зерновик - ZERNOVIK.СOM
Завантаження...
Ви тут:  Головна  >  Бізнес  > 

«Соєві правки» призвели до скорочення посівних площ сої на 14,5%. Експерти прогнозують зменшення експортної виручки на 5,7 млрд. грн.

Автор   /  04/08/2018  /  

Цього року українські аграрії засіяли соєю 1709,4 тис. га, що на 14,5% менше у порівнянні з минулим роком, свідчать дані Держстату. Це мінімальні площі за останні п’ять років. Найбільше скорочення площ посівів сої відбулося у Луганській області (на 59,1% менше, ніж торік), Дніпропетровській (47,7%), Миколаївській (43,2%), Харківській  (36,5%), Одеській (29%) та Кіровоградській областях (27,3%).

За прогнозами експертів аграрного ринку, скорочення посівних площ сої призведе до зменшення виручки від експорту цієї культури на 5,7 млрд. грн. До того ж, зменшення площ під соєю, яка збагачує ґрунт азотом, змусить аграріїв понести додаткові витрати в розмірі 0,9 млрд. грн на підживлення ґрунту, повідомляє Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).

Основною причиною цьогорічного суттєвого скорочення площ під соєю стали «соєві правки» Закону України № 2245-VIII  від 21 грудня 2017 року, відповідно до яких з 1 вересня 2018 року до 31 грудня 2021 року скасовується бюджетне відшкодування ПДВ при експорті соєвих бобів. Аналогічна норма при експорті ріпаку застосовуватиметься з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2021 року. Через запровадження цієї норми агровиробники, які займаються вирощуванням та експортом олійних культур, вирішили не ризикувати.

Після масового обурення учасників зернового ринку, які працюють з олійними культурами, у Верховній Раді були зареєстровані кілька законопроектів щодо врегулювання порядку оподаткування ПДВ експортних поставок сої та ріпаку. 22 травня 2018 року Верховна Рада прийняла так званий «компромісний» законопроект № 7403-д, запропонований Податковим комітетом ВРУ, яким передбачається повернення бюджетного відшкодування ПДВ сільськогосподарським виробникам при експорті ними вирощених сої і насіння ріпаку. Документ ще 25 травня 2018 року було направлено на підпис Президенту, але рішення щодо законопроекту досі не ухвалене.

Ситуація на ринку олійних культур ще й досі залишається невизначеною. Аграрії очікують на підписання законопроекту №7403-д, який, хоча і не здатен повною мірою усунути наслідки «соєвих правок» Закону № 2245-VIII, але може хоча б частково вберегти сільгоспвиробників від значних фінансових збитків.

Про автора

Зерновик - той хто працює з зерновими культурами.Вам також може сподобатись...

«Укрлендфармінг» планує збудувати декілька елеваторів в Чернігівській області

Прочитайте більше →