Земля с/г призначення в пострадянських країнах: хто як і за скільки купує | Зерновик - ZERNOVIK.СOM
Завантаження...
Ви тут:  Головна  >  Земельна реформа  > 

Земля с/г призначення в пострадянських країнах: хто як і за скільки купує

Автор   /  17/07/2019  /  

У пострадянських країнах реформа ринку землі почалася після розпаду Радянського Союзу в 1991 році. Внутрішні галузеві зв’язки між країнами були розірвані, що призвело до кризи.

Щоб подолати економічну кризу і підвищити рівень життя населення, країни почали проводити реформу ринку земель сільськогосподарського призначення. Про це пише Еліна Редіх для Бізнес.Цензор.

У 1991 році всі пострадянські країни мали схожі проблеми, але вибрали різні шляхи реформування.

Наприклад, Грузія — єдина країна, яка відкрила свій ринок для іноземців. А в Таджикистані 100% земель належить державі, що призвело до найнижчого рівня життя в регіоні.

В інших країнах встановлені обмеження не тільки для іноземців, але і для громадян країни за площею або ціною землі.

І ці обмеження часто не діють через корупцію і тіньовий ринок. Землю часто здають в оренду за безцінь, бюджет недоотримує кошти. Тому, ринок оренди все більш популярний. Але через низькі екологічні стандарти і відсутність контролю, якість землі сильно падає.

Ціна на землю в пострадянських країнах:

Вірменія – 2,8 тис. дол/га;

Грузія – 1,5 тис. дол/га;

Киргизстан – 1,3 тис. дол/га;

Азербайджан – 1 тис. дол/га;

Казахстан – 400 дол/га.

Таджикистан — —

Азербайджан

Тип ринку: закритий для іноземців.

Ціна с/г землі: $ 1 тис/га.

Основні характеристики: 20% землі в приватній власності. Частка АПК в загальному ВВП — 5,7%. Зайнятість в АПК — 36,8%.

Земельний фонд використовується на 77%. С/г землі становлять 57,7% території. З них 44% становить рілля, 26% сінокоси і 4% багаторічні посіви.

Як регулюється ринок

Іноземцям заборонено купувати с/г землю. Вони можуть тільки орендувати її. Обмежень для фізичних і юридичних осіб немає.

Ціни на землю встановлюються ринком. На землі, які знаходяться у власності муніципалітетів, ціна встановлюється муніципалітетом з урахуванням ринкового курсу. Мінімальна площа для продажу встановлюється муніципалітетом.

Результат реформи

Проведена досить ефективно і швидко.

3,5 млн населення стали землевласниками. У 1998 році, після завершення реформи, почалося стрімке зростання економіки країни.

Розмір ділянок, переданих у приватну власність, залежав від території. У південних районах — від 0,1 до 0,5 га. У північних — по кілька гектар.

38,1% земельного фонду колишніх колгоспів було передано в приватну власність. 54,4% відійшло в муніципалітети і тільки 5,5% залишилося у державній власності. Працює ринок землі.

Вірменія

Тип ринку: закритий для іноземців.

Ціна с/г землі: $ 2,8 тис/га.

Основні характеристики: площа Вірменії 29,7 тис. км². 72% площі — с/г землі. Рілля складає всього 15,8% від площі.

67% земель знаходиться в приватній власності. Частка АПК в загальному ВВП — 19,2%. Зайнятість в АПК — 39%.

Як регулюється ринок

Іноземці не мають права купувати землю. Ціна не регулюється державою. Площі можуть регулюватися місцевими громадами.

Результат реформи

У 1991-1993 року землі розподілялися між сім’ями в селах. Ділити повинні були порівну, але в кожній громаді кількість сімей і землі варіювалося. Сім’ї, де більше людей отримали більше землі.

В середньому всі отримали по 1-2 ділянки ріллі, ділянку виноградника і ділянку для садівництва. Щоб визначити, яку ділянку яка сім’я отримає, проводилися лотереї.

У держвласності залишилося близько 25% с/г земель. Але вони стали доступними для оренди приватним особам. Зараз ці землі контролюються місцевими громадами. Після проведення реформи продуктивність сільського господарства зросла.

Грузія

Тип ринку: відкритий з обмеженнями.

Ціна с / г землі: $ 1,5 тис/га.

Основні характеристики: 25% землі перебуває у приватній власності. Частка АПК в загальному ВВП — 9,2%. Зайнятість населення в АПК — 50%.

Площа Грузії — 69,7 тис. км². С/г землі становлять 40% площі. 46% населення проживає в сільській місцевості.

Як регулюється ринок

Іноземні фізособи можуть купити від 5 до 100 га, якщо мають п’ятирічний досвід роботи в агросекторі в Грузії

Іноземні юридичні особи можуть купити землю, якщо вони зареєстровані в Грузії і їх засновники мають п’ятирічний досвід в агросекторі або орендують землю в Грузії протягом цього часу.

Обмежень по площі і регуляції цент немає. Покупець сплачує податок на реєстрацію права власності в $ 22. Реєстрація проводиться в електронному форматі.

Річна ставка земельного податку формується в залежності від якості землі та того, де вона знаходиться. Земельні ділянки с / г призначення в приватній власності площею до 5 га звільняються від податку.

Результат реформи

Реформа мала багато недоліків через відсутність правової основи. Але частина недоліків виправила друга хвиля реформи.

Для проведення першої хвилі був створений фонд приватизації в 0,8 млн га. Це близько 30% всіх с/г земель або 60% ріллі. Землі з фонду приватизації були безкоштовно передані сільським домогосподарствам. Максимальний розмір ділянки становив: в низинних районах 1,25 га, в гірських — 5 га.

З другою хвилею реформи в 2005 році державну землю почали продавати. В першу чергу орендарям. Для цього були створені кредитні програми.

В результаті, 25% від загальної площі с/г земель знаходиться в приватній власності. Більшість держземель призначені для випасу. А 55% ріллі з 0,8 млн га — приватизовано.

Реформа призвела до фрагментації і великій кількості маленьких ферм. Незважаючи на недоліки, ринок продовжує розвиватися. Розпочато процес консолідації земель.

Казахстан

Тип ринку: закритий для іноземців.

Ціна с/г землі: $ 400 за гектар.

Основні характеристики: площа Казахстану 2,7 млн ​​км². Землі с/г призначення займають 80,4% земельного фонду. 13,5% припадає на ріллю, але більша частина сьогодні не використовується.

У приватній власності знаходиться лише 1% земель. Частка АПК в загальному ВВП — 4,7%. Зайнятість в АПК — 24,2%.

Як регулюється ринок

Іноземцям заборонено купувати землю, але вони можуть її орендувати. Обмежень щодо площі ділянок немає. Встановлено базові ставки плати за землю залежно від виду землі і адміністративного району.

Розмір податків залежить від площі. До 0,50 га — $ 6 за 1 га. Від 0.50 га — $ 30 за 1 га. Розмір плати за продаж права оренди ділянки вважається від кадастрової вартості ділянки.

До 10 років — 2% за кожен рік. Від 11 до 30 років — 20% плюс 1,5% за кожен рік, понад 10 років. Від 31 до 49 років — 50% плюс 1% за кожен рік, понад 30 років.

Результат реформи

На старті реформи землі надавалися громадянам і юридичним особам в довгострокове користування на 49 років і короткострокове до 5 років. У приватну власність землю почали надавати лише з 2003 року.

Зараз 98,8% знаходиться в довгостроковій оренді і тільки 1,2% — у приватній власності. Повноцінний ринок землі так і не створено. Велика частина земель досі в державній власності.

Це породжує низьку орендну плату і ціну на землю. Проте, реформа внесла деякий позитив. Збільшилося поголів’я худоби і виробництво продовольчих товарів

Киргизстан

Тип ринку: закритий для іноземців.

Ціна с / г землі: $ 1,3 тис/га.

Основні характеристики: 19% земель знаходиться в приватній власності. Частка АПК в загальному ВВП — 17,3%. Зайнятість населення в АПК — 31,7%.

55,2% земельного фонду країни — землі с/г призначення. З них 12,1% — рілля.

Як регулюється ринок

Іноземцям заборонено купувати землю. Купувати землю можуть тільки фізособи — громадяни Киргизстану. Юр. особам Киргизстану покупка також заборонена.

Вартість земель часто занижується через високий рівень корупції. Податок на землю — $ 0.7 за 1 га з урахуванням коефіцієнта інфляції.

Результат реформи

У 1999 році на продаж землі ввели мораторій, щоб знизити спекуляції з землею. Але в 2001 році мораторій знову скасували. Після цього виробництво агропродукції виросло на 7%.

Були скасовані державні дотації для сільського господарства. 75% с/г земель було розділено і приватизовано. 25% залишилося у власності держави.

2,7 млн ​​людей отримали землю у власність. Фізичним особам видали сертифікати на право власності на землю. Середній розмір ділянки з власності — 2,7 га.

На таких площах складно вести ефективне агровиробництво. Тому держава проводить політику об’єднання фермерів в кооперативи. Під тиском держави власники землі передають землю в кооперативи і часто отримують мізерну плату за оренду. Часто, в натуральній формі. Реформа сповільнилася і не принесла високих результатів.

Таджикистан

Тип ринку: закритий.

Основні характеристики: На сільське господарство припадає 27,4% ВВП і 52,9% зайнятого населення країни. У сільській місцевості проживає 73% населення, яке характеризується найбільшим рівнем бідності в регіоні.

На с/г землі припадає 34,8% території країни. З них рілля — 17,6%. Всі земля знаходиться в державній власності.

Як регулюється ринок

Земельна реформа в Таджикистані почалася в 1992 році, після прийняття Закону «Про земельну реформу». Був створений спеціальний фонд земель, які не використовуються колгоспами і радгоспами.

Приватні особи могли звертатися до фонду для створення власних господарств. Таким господарствам надавалося право користування землею. Земля залишалася власністю держави без права продажу.

До сьогодні право орендувати землю можуть отримати тільки громадяни Таджикистану, які займаються сільським господарством. Іноземцям заборонено і купувати і орендувати землю.

Податок за користування землею від $ 1.5 до $ 240 за 1 га зрошуваної ріллі в залежності від району. Єдиний податок для с/г виробників за 1 га — $ 4.6-290 в рік в залежності від району і типу зрошення.

Землекористувачі можуть передавати землю в суборенду. Але без зміни цільового призначення і терміном не більше 20 років. Держава може вилучати землі для своїх потреб.

Результат реформи

Реформ, як така, не була проведена. Вся земля досі у державній власності. Результат — низька продуктивність господарств.

Таджикистан — приклад того, як повна регулювання ринку негативно впливає на соціально-економічний розвиток країни. В країні один з найвищих рівнів бідності сільського населення — 49%. А рівень ВВП на душу населення в кілька разів менше, ніж в Узбекистані або Киргизстані.Вам також може сподобатись...

«Укрлендфармінг» планує збудувати декілька елеваторів в Чернігівській області

Прочитайте більше →